Očkovanie Covid

Prečo potrebujeme očkovanie?

Aby sme mali imunitu skôr ako sa nakazíme. A dostatočnú. Takto získame k dobru cca 5 dní. U človeka bez imunity proti Covidu za tých prvých 5 dní už môže vírus napadnúť väčšinu pľúc ale aj iné orgány a zastaviť to je potom už ťažké. A pokiaľ sa zaočkuje okolo 60% populácie, vieme takto zastaviť šírenie pandémie, aby ďalšie mesiace a hlavne zimy sme nemuseli žiť takto uzavreto, aby sa zlepšila ekonomika ale hlavne psychické zdravie obyvateľstva.

Aké máme vakcíny?

Zatiaľ máme tri. Aj keď sa biochemicky líšia tým, že inak prinesú do tela formáciu o S proteíne SARS Covid 2 vírusu, z imunologického hľadiska v zásade podstatné to, že všetky sú NEŽIVÉ. Všetky majú v sebe minimum rizikových prídavných látok a látka v nich sa nemôže replikovať späť do našej DNA. Toto riziko absolútne nehrozí, lebo vo vakcíne nie je reverzná transkriptáza, ktorá býva v niektorých vírusoch. Všetky zložky sú cca do 7 dní z tela odstránené.

Sú nebezpečné?

Nie. Nie viac , ako napr. lieky na bolesť. Podľa doterajších informácií ešte menej. Reálnou hrozbou je pri nich iba alergická reakcia a tá bola zatiaľ pri 4,5 milióna podaných dávok iba u 10 ľudí.

Aké majú vakcíny kontraindikácie?

Dve: alergickú reakciu na polyetylénglykol a zložky vakcíny v minulosti ( čo je extrémne zriedkavé) a horúčkové akútne ochorenie

Môžu sa očkovať aj onkologickí pacient a pacienti s autoimunitou?

Áno. U autoimunity - pokiaľ je choroba dlhodobo na liečbe stabilizovaná a u onkologických pacientov- podľa protokolu liečbu. V princípe platí, že poškodenie pacienta nehrozí, ale navodenie imunity pri imunosupresívnej liečbe môže byť nižšie.  Ale vzhľadom na to, že riziko ťažkého priebehu u takéhoto pacienta je u Covid ďaleko vyššie ako riziko poškodenia očkovaním, je potrebné očkovať.

Hrozí dlhodobé poškodenie po vakcíne?

Nie viac, naopak určite menej ako pri akejkoľvek operácii. Aj pri nej platí, keď netreba , neoperovať, ale pri tejto nebezpečnej infekcii je riziko poškodenia pri prekonaní Covidu ďaleko rizikovejšie.

Aká je pravdepodobnosť alergickej reakcie?

Extrémne nízka. Pri 4 041 396 podaní prvej 1. dávky vakcíny bolo hlásených iba 10 alergických reakcií. Všetky zvládnuté bez poškodenia zdravia. Čo vychádza na 2,5 reakcie na 1 milión dávok.

Môžu sa očkovať ľudia, ktorí prekonali náhlu alergickú reakciu v minulosti?

U týchto pacientov je dôležitá informácia, či pacient vie, po čom to bolo alebo nie. Ak vie , po čom reakcia nastala a nebol to polyetylénglykol alebo polysorbát, môže byť očkovaný. Ak nevie, je nutné spýtať sa svojho lekára resp. alergológa. Ale všeobecne pacient, ktorý mal v minulosti vážnejšiu alergickú reakciu by mal zostať na sledovanie po podaní až 30 minút.

Ako dlho trvá imunita po očkovaní?

Zatiaľ máme dôkazy o tom, že po mRNA vakcíne zostáva imunita minimálne 5 mesiacov v rovnakej sile ako 1-2 týždne po 2. dávke.